Mostanában elég sokat voltam betegszabadságon, 1,5-3 napot dolgoztam csak hetente. Már több, mint egy éve contractor vagyok, azaz határozott idejű szerződéssel dolgozom, egy közvetítő cégen keresztül. Ez azzal jár, hogy nem vagyok jogosult táppénzre; ha nem dolgozom, nem kapok fizetést.
Többek között ez adta az ötletet a következő poszthoz, ahol ötleteket olvashattok arra, hogyan nyújtsátok tovább a takarót és milyen spórolási tippeket vethettek be, ha háztartási költségeken kell csökkenteni.
- Tervezz heti menüt. Írd nyomtatható menülapokra, a naptárba ceruzával vagy kis post-it-ekre.
- Írj bevásárlólistát. Mindig. (Ugye, milyen jó, hogy megtervezted a heti étkezéseket?) Tartsd magad hozzá. Ha jár szupermarketes szórólap, már előre tájékozódhatsz és az akciós áruk köré tervezhetsz néhány fogást.
- Használd a kuponokat, de csak akkor, ha egyébként is megvennéd az adott élelmiszert. Figyelj arra, hogy lehet, hogy a kupon akár 1 fontos engedményt is ad egy bizonyos termékre, de az még így is lehet drágább, mint az a márka, amit rendszeresen veszel!
- Ha nincs már raktáron az engedményes áruból, kérdezz rá, hogy beválthatod-e később, amikor már lesz, a kupon lejárati idején túl. Vagy beválthatod-e hasonló értékű, de más márkájú termékre. (Ez üzlettől is függhet, és előfordulhat, hogy nem minden dolgozó tud róla. Ne követelőzz és légy udvarias.)
- Készíts price book-ot, azaz egy kis árkövető füzetet. Ebbe vezetheted az egységenkénti árat boltonként, illetve a leértékeléskor fizetett árat. Ez különösen hasznos lehet, ha a címkék bizonyos termékek árát £/kg, míg másokét £/font egységben adják meg… Döntsed el, melyik cseresznye az olcsóbb. (Én általában csak fejben számolok, de ez kiveri a biztosítékot!) Ennek segítségével figyelheted, mikor vannak leárazások (általában 12 hetes ciklusokban) és föltöltheted a készleteket a nem romlandó árukból.
- A szupermarketek az esti órákban, illetve vasárnap délután általában leértékelik az árukat, hogy így pörgessék ki őket a friss feltöltés előtt. Érdemes ilyenkor menni bevásárolni.
- Lépj egy “szinttel” lejjebb! Ha eddig márkát vásároltál, próbáld ki az áruházak sajátmárkás termékeit.
- Csomagolj ebédet a munkahelyedre. Ha tudod, hogy többször is eszel odabent, csomagolj uzsonnát is!
- Készítsd magadnak a kávét, mochát és vidd el termoszban vagy vigyél magaddal instant kávét, teafüvet.
- Mindig legyen nálad víz és rágcsa, ha elmész otthonról (pl. keksz, zöldség-gyümölcs), hogy ha megéhezel, -szomjazol, akkor se költs bolti vízre, üdítőre.
- Soha ne menj éhesen bevásárolni.
- Főzz nagyobb adagot és egy részét fagyaszd le.
- Legyél kreatív és a megmaradt alapanyagokat, ételeket is használd föl, hogy ne menjen kárba.
- Próbáld ki a Once A Month Cookingot – az egy hónapban egyszer főzést.
- Termessz a kertedben, erkélyeden zöldséget, fűszernövényt. Csereberélhetsz is a szomszédokkal, tojásért paprikát, almáért paradicsomot.
- Cseréld az égőket energiatakarékosra.
- Szigeteld az ajtókat, ablakokat.
- Télen húzd el a vastag függönyt az ablakok előtt, esetleg tegyél föl az ajtók elé is ideiglenesen vagy használj huzatpárnákat.
- A radiátorok mögé erősített alufólia segít benntartani a meleget.
- Öltözz az évszaknak megfelelően otthon is! Ki mondta, hogy decemberben rövidgatyában kell otthon flangálni?! Tekerd lejjebb a fűtést (ha 1 fokkal lejjebb veszed, azzal már 10%os csökkenést is elérhetsz a villanyszámlán), nyáron pedig tekerd följebb a klímát.
- Ha nem szükséges a villany, olvasáshoz, munkához, tölts egy-egy estét gyertyafényben.
- Ne tévézz mindig – vegyél elő egy könyvet vagy csak beszélgessetek.
- Éjszakára kapcsold le a háztartási gépeket, mert azok készenléti állapotban is fogyasztják az áramot.
- Nézd át a szolgáltatók díjszabásait, árajánlatait, hasonlítsd őket össze, lehet, hogy találsz kedvezőbb csomagot egy másik áramszolgáltatónál vagy más csomagra cserélheted a TV+internet+telefon szolgáltatást, jobb feltételeket kaphatsz a mobilszolgáltatótól. Gyakran már a szándék jelzése, hogy kész vagy elhagyni egy szolgáltatócéget elég ahhoz, hogy egy jobb tarifacsomaggal álljanak elő.
- Ne folyasd a vizet, amíg fogat mosol, borotválkozol és zuhanyzáskor is használd a matróz- vagy kollégistamódszert: vizez, elzár, szappanoz, leöblít.
- Fürdés helyett zuhanyozz.
- Ne folyóvízben mosogass, legalább hetente egyszer.
- Helyezz egy téglát, vízzel telt palackot vagy zárható műanyag zacskót a wc-tartályba.
- Ha valami elromlik, előbb próbáld megjavítani, mielőtt újat vennél. Ha mégis szükségesnek tűnik a vásárlás, nézz körül, találsz-e valamit, aminek új funkciót lehetne adni?
- Ha mégis muszáj vásárolni, próbálj meg használtan venni, amit lehet, pl. bútor, ruha, szerszámok, háztartási gépek. Ha valamit csak havonta vagy még ritkábban használsz, beszéljetek össze a barátokkal, ismerősökkel és rakjatok össze közösen egy “nagy szerszámosládát”.
+1. Ne érjen készületlenül egy pénzügyileg rosszabb hónap, legyen terved arra, mik azok a kiadások, amiket le tudsz faragni, ki tudsz iktatni, ha hirtelen szükséges.
Ez csak néhány ötlet, ami hirtelen eszembe jutott, remélem, van olyan, aminek hasznát veszitek.
“30+1 ötlet a spórolásra” bejegyzéshez egy hozzászólás