Miért és mire érdemes megtakarítani, félretenni és hogyan döntsük el, mi a fontos?
Itt hagytam abba a múltkor, azzal, hogy ezt a témát még egy kicsit jobban körbejárom egy következő posztban.
Megtakarítani nem lehet anélkül, hogy ne tudnánk, pontosan ennyiből is gazdálkodunk havonta és milyen költségeink vannak. (Emlékeztető: szükséges vs kívánatos, állandó; változó összegű rendszeres; csökkenthető – elhagyható)
Ha elhatároztuk, hogy szeretnénk félretenni, már jó úton vagyunk, de nem mondhatnám, hogy a nehezén túl vagyunk. Tervezés nélkül ugyanis egy hamvába holt ötletnek nézünk elébe.
Megtakarítani abból lehet, amit nem költünk el az adott hónapban a háztartás bevételeiből. Ez lehet, hogy magától értetődő, de ne spóroljunk azzal, hogy valami szükségeset nem fizetünk ki.
Hogyan döntsük el, mi a fontos?
Amikor beosztjuk a havi jövedelmünket, az alábbi kategóriákban gondolkodhatunk:
- tized (amennyiben valaki keresztény értékrend szerint él)
- családi szükségletek
– lakáskiadások (rezsi, lakbér, közös költség)
– élelmiszerek
– tisztítószerek, háztartási eszközök
– tisztálkodási, kozmetikai szerek
– biztosítások (lakás, élet, autó)
– közlekedés (autó fenntartása, bérlet)
– előfizetések (telefon, mobil, internet, tv)
– iskolai kiadások, különórák, sport - hiteltörlesztés(ek)
– lakás
– autó
– hitelkártya
– diákhitel
– egyéb - megtakarítás
A családi szükségletek kategóriában vannak kiadások, amik csökkenthetők vagy elhagyhatók, ezzel tudjuk növelni a megtakarításra szánt összeget. A hitelek törlesztésénél első számú szabály, hogy mindig a legdrágábbat fizetjük ki először! Nem jó taktika, ha pénzszűkében mindegyik hitelünkre “csak egy kicsit” fizetünk. Ha nem tudjuk mindet fizetni, mindig a legmagasabb kamatút törlesszük, ezzel csökkentve a fennálló adósságot.
Jó kiindulási alap lehet takarékoskodásra, ha átgondoljuk az élelmiszer-fogyasztásunkat és a tisztító- és kozmetikai szerekre kiadott összegeket. Egy kis előregondolkodással és a háztartásunkban megtalálható természetes szerekkel jelentős összegeet spórolhatunk meg.
Miért, mire érdemes félretenni?
Azért, hogy legyen. Akkor is, amikor nincs (annyi).
Gyűjthetünk vésztartalékot, tehetünk félre a “szent tehén“-re és spórolhatunk egy bizonyos cél érdekében (tandíj, lakás, autó, iphone, stb.).
Hogyan? FOLYT. KÖV.