A Mental Health Foundation minden év májusában egy hetet szentel a mentális egészségnek, minden évben más témával kampányolva. Idén, 2014-ben május 12-18. között tartják a Mentális Egészség Hetét, fókuszban az aggodalom.
Az aggódás érzését mindenki átéli élete folyamán, állásinterjúra készülve, gyereket nevelve, ha kilátásba kerül a létszámcsökkentés a munkahelyen, stb. Az aggódás maga nem betegség és normális érzés bizonyos élethelyzetekben, azonban a tartós és túlzott aggodalom komolyabb mentális problémákat is okozhat.
Az aggodalom egyébként az egyik legelterjedtebb mentális probléma a világ minden országában. Míg egy alacsony szintű aggódás lehet akár motiváló is, ha hosszan fennáll, akkor eluralhatja az életed.
De mi is az aggodalom? A WikiSzótár értelmezése szerint:
aggodalom (főnév)
Tartós szorongás a jövő bizonytalansága miatt; folyamatos lelki gyötrődés, félelem és rágódás egy fenyegető veszély, probléma vagy megoldhatatlan helyzet miatt.
A Szó jelentése oldalon ezt találtam:
Magyar nyelv (1862) szótárunk szerint AGGODALOM szó jelentése, értelmezése:
(agg-od-al-om) fn. tt. aggodalmat, tb. aggodalmak. Aggódó, búsuló állapotnak nagyobb, tartósabb foka; kedélyepesztő, szivszorongató érzelem. Aggodalomban lenni, élni.
Mindkét értelmezés kihangsúlyozza a tartósan fönnálló állapotot, de különösen tetszik, ahogyan a régi megfogalmazás utal az aggodalom egészségromboló hatására: a szívet szorongatja, a kedélyt epeszti. (epeszt: gyötör, fogyaszt, belsőleg kínoz)
Ne aggódjunk!*
(*Mivel ez nem olyan egyszerű, lesznek még ehhez a témához kapcsolódó cikkek.)