A Föld napja alkalmából több helyen is változatos programokkal várják az érdeklődőket. Van, ahol már pénteken, április 20-án megtartották, másutt csak hétfőn, április 22-én kerül sor a rendezvényekre.
A Föld napja alapítvány húsmentes hétfőre buzdít, oldalukon találsz online tesztet, hogy megtudd, mit tehetsz te, és a kézikönyvük Hétköznapi kalauz címmel segít a napi döntések meghozatalában.
Bár egy nap kevés, hogy hosszútávú változásokat érjünk el, már az is nagy “megkönnyebbülés” a Földnek, ha csak ezen az egy napon kicsit felmentjük a munka alól. De ha szeretnél hosszabb távon, rendszeresen is tenni valamit a környezetedért, bármilyen kicsit, nézd meg az alábbi listát, biztos találsz olyat, ami beépíthető az életedbe.
Az RRR elv mentén haladva (Reduce, Reuse, Recycle, azaz Csökkentsd, Használd újra, Hasznosítsd újra) nézzünk pár mindennapi tippet:
- Vásárolj nagy kiszerelésben, hogy kevesebb csomagolóanyagot cipelj haza. Ha egyedül élsz, esetleg össze tudsz fogni egy szomszéddal, baráttal vagy családtaggal?
- Ha teheted, csomagolás nélküli terméket vásárolj (pl. zöldség-gyümölcs). Bevásárlás végén egy otthonról vitt zacskóba is teheted a zöldségeket, gombát, gyümölcsöt.
- Ne kérj a kicsi műanyag szatyrokból, használj textil bevásárlószatyrot vagy vegyél visszaváltható/lebomló nagyobb táskát!
- Legyél “fogyatos tudasztó” – mielőtt egy nagyobb dolgot megvennél, aludj rá egyet! Biztos szükséged van rá? Megvehetnéd valahol olcsóbban, egy helyi kereskedőtől, használtan? Esetleg kölcsönözhetnéd /kölcsönkérhetnéd valakitől? (pl. hányszor lesz szükséged a hiperszuper modern sarokcsiszolóra? A mindentudó szőnyegtisztítóra?) A szomszédokkal, barátokkal esetleg létrehozhattok egy kis közösséget, ahová mindenki “beadhatja” a meglévő szerszámait, bonyolultabb konyhagépeit. (Figyelem: mindig ugyanolyan állapotban add vissza a kölcsönkért holmikat, mint ahogyan kaptad őket! Ha mégis elromlott, légy felkészülve, hogy meg kell térítened az árát.)
- Hány ruhád van? Alig tudod becsukni a szekrényajtót? Ha nem hordod őket rendszeresen vagy épp egyáltalán, válogass, rendezzetek cserepartit barátnőkkel, szomszédasszonyokkal vagy vidd le a használtruhagyűjtő konténerbe. Esetleg kérdezd meg a közeli templomban, gyűjtenek-e ruhát misszióban vagy van-e rászoruló a gyülekezet tagjai között, aki szívesen fogadná. Ha más nincs, helyezd le a kukák mellé (ne bele!) egy szatyorban, másnapra már valószínű, hogy ott sem lesz.
- Ha már ruha: Hol vásárolsz? Biztos mindig minden újan kell? Ma már olyan sok használtruha bolt közül válogathatunk, biztos találsz kedvedre valót. Méretben, színben, márkában és legfőképpen árban is! Az újonnan vásárolt ruhát sem veszem föl mosás nélkül, semmi bajom nem lesz a használt holmiktól. Kimosom és már tiszta. (Megjegyzés: fehérneműt nem vennék semmilyen körülmények között, de minden egyéb felsőruházat jöhet.) Babáknak, gyerekeknek is széles a választék – és a még hetente növő babád biztos nem akad ki, ha nem márkás rugdalózóban rúgja naphosszat. Az angol ruházatos boltokban pedig még a tinik is találhatnak kedvükre való márkákat szerintem.
- Hogyan használod az áramot, energiát? Felelőtlenül ég minden villany egész nap, megy a tévé, a számítógép, ég a gáz? Figyelj oda egy kicsit, kapcsold le magad után a villanyt. Ha mindenki a nappaliban tömegel, fölösleges égnie a konyhában, előszobában. Ha már nem használod, zárd el a gázt. Sőt a sütőt a sütés befejezése előtt pár perccel már le is kapcsolhatod, elég nagy odabenn a forróság, hogy teljesen átsüljön, megpiruljon az étel.
- Cseréld le az égőket energiatakarékosra. Vigyázz: az energiatakarékos égő a legtöbb energiát fel- és lekapcsoláskor használja, tehát nem ajánlott olyan helyiségekbe, ahol sűrűn nyúlsz a kapcsolóhoz, pl. kamra, wc. Ezeken a helyeken jobban jársz a hagyományos körtével.
- Éjjelre ne csak kikapcsold a tévét, egyéb gépeket, hiszen a készenléti állapot is folyamatosan pörgeti az órát, növeli a számlát. Teljesen áramtalaníts, amit csak tudsz. Ötlet: Írd föl az óraállást. Egy hétig használj mindent ugyanúgy, mint eddig. A hét végén dokumentáld a fogyasztást. A következő héten pedig próbálj minél több mindent lekapcsolni teljesen éjszakára (ha nem tudod magad rávenni, hogy mindent áramtalaníts, akkor próbálkozz egy-két könnyebb dologgal, ne feledd, a kicsi is számít!). A második hét végén megint dokumentálj. Vedd elő a legutóbbi számlát vagy menj fel az energiaszolgáltató oldalára és nézd meg mennyibe kerül egy kWh/egység, és szorozz! Lehet, hogy meg fogsz lepődni.
- Víz. Ami mindig folyik, ha megnyitod a csapot, bárhol. Nem fogy ki zuhanyzás közben és addig ereszheted a kádat, amíg teljesen el nem lep a víz. Bárhol ihatsz. Kéznél van. Nálunk. De nem mindenhol. Használd ésszel, mértékkel. Ne folyasd, amikor fogat mosol. Esetleg tudnál álló vízben mosogatni? (Nekem ez az egyik fogadalmam, hogy hetente legalább egyszer nem folyó vízben mosogatok mostantól. Erről majd lesz egy poszt, most tanulmányozom a technikáját :D) Össze tudod gyűjteni a zöldségmosásból származó vizet egy edényben? Meglocsolhatod vele a virágokat. Akárcsak a tésztafőző vízzel. (Vigyázz: só ne legyen benne, mert azt nem szeretik a növények.)
- Ha kertes házban laksz, gyűjtheted az esővizet hordókban. Vigyázz: valamilyen lazább hálóval vagy valamivel takard le a tetejét, nehogy egy bagoly vagy bármilyen állat egy szomjas nyári éjszakán belefulladjon. Ha van vad élővilág a közelben, esetleg legyen egy kisebb edény kitéve, amibe nem tudnak beleesni és megfulladni.
- Az ereszből kifolyó vizet is lehet gyűjteni. (katt a képre, ugrás az oldalra)
- Ha már vettél, kaptál szatyrot a boltban, legalább ne dobd el. Használd újra a következő vásárlásnál, vidd abban az ebéded vagy használd el szemetesbe zsáknak.
- Ugyanígy járhatnak a műanyag palackok. Egyszer-kétszer még elbírják a vizet, kakaót, jegeskávét, gyümölcslevet vagy teát a munkahelyen, büdösödés nélkül vagy fagyaszthatsz le bennük alaplevet. Esetleg ügyeskedhetsz valami hasonlót:
PET palackból PET palackból - Mit használhatsz még újra/többször? Alufóliát, sütőpapírt, fonnyadó zöldséget, gyümölcsöt (főzelék, zöldséglé, gyümölcsturmix, -leves), marék rizst (levesbetét), konzerv alján ülő pár szem kukoricát (olajoshallal, majonézzel összekeverve szendvicsbe), sülthús után maradó csontot, szaftot a tepsiből (leves), konzervdobozt (éles széleket lereszelve, dekorálva tolltartónak az íróasztalra, kis vázának, stb.), müzlisdobozt (dekorálva irattartónak), befőttesüveget (vázának, perselynek, mécsestartónak), dobozos üdítő dobozát (homokkal megtöltve, leragasztva súlyzónak), aprított papírt (macskaalom alá). És még sok mindent mást, aminek csak a képzeleted és a háztartásod szab határt!
- Használod a szelektív hulladékgyűjtőket? Ha még nem, kutasd föl a lakóhelyeden, merre vannak a legközelebbi színes konténerek és mit lehet beléjük dobálni.
- Tehetnél még valamit a munkahelyeden is? Két oldalas nyomtatásra vannak állítva a nyomtatók például? Költségcsökkentés címszó alatt imádni fogják a főnökeid az ötletedet, még akkor is, ha esetleg nem igazán környezettudatos a cég hozzállása. Esetleg föl tudnátok használni az egy oldalas nyomtatott papírok hátoldalát (ha nem bizalmas információk vannak rajtuk!)? A klinikán négybe-nyolcba darabolva vizitrendeléseket, leltárt, étrendet, betegek lázát, vérnyomását, cukrát, jegyzeteltük fölösleges papírokra.
Remélem, találsz megvalósítható ötleteket a fentiek között vagy juttat eszedbe valamit, ami nincs fölsorolva. Ha már akár csak egyet is választasz, amit hetente másképp csinálsz, érezhető lesz a hatása. Mindig olyan lépéseket tegyél meg és olyan ütemben, hogy az még viszonylag egyszerűen beépíthető legyen az életedbe, ami még kényelmesen elviselhető. Fokozatosan haladva egyre zöldebbé válhatsz vagy megállhatsz néhány kisebb lépésnél, de már azok hatása is érezhető lesz!
Ti hogyan csökkentitek a fogyasztásotokat? Miket használtok újra otthon? Milyen lépéseket szeretnél megvalósítani a zöld/ség érdekében?
Jo kis cikk, nagyon sok jo es hasznalhato otlettel. Nekem is szivugyem a tema 🙂 remelem talaltak hasznos tanacsokat az olvasoid, es ki is probalnak nehanyat, netan be is iktatjak a mindennapjaikba! En is ezen vagyok 🙂